What Is Pure Ghee – Why Pure Desi Cow’s Ghee Become Costlier

Pure Cow Ghee and Costing FADS

Who doesn’t know the benefit of pure ghee of cow of indigenous breed? This ghee besides being an essential ingredient of vegetarian diet is also a vitamin, and fat supplier. The modern research has proven facts that Clarified butter obtained from indigenous breeds of cow’s milk is more than healthy. If prepared by Vedic process the Ghee becomes spiritually energized with positive energy, thus establishing total physical, mental and spiritual harmony.

VEDIC PROCEDURE OF PREPARING GHEE

However the procedure involved in preparation of Vedic ghee is quite tedious and consumes time as well as manual labour. First of all the milk is curdled into thick yogurt. This Curd is then hand churned in clay pots using wooden churner while reciting of Vedic mantra such as Hare Krishna Mantra. Then the butter so obtained is heated in iron vessel to get ghee or clarified butter. Every step has its own reason and deep philosophy behind. These especial pots and churner add to positive energies as compared to modern day automated metallic machines that lead to excessive heating of ingredients and thus the loss of nutrition value along with positive energy.

BENEFITS OF PURE DESI GHEE Pure ghee indigenous breed of cow has richest mineral content thus making it superior to ghee of other exotic breeds of cows. Ghee of Gir breed has curative properties and is known to cure 111 kinds of human diseases. It helps clean body toxins by lubricating colon and thus leads to tissue rejuvenation. Daily supplement of pure desi ghee of Gir breed cow helps to keep joint health intact and takes care of minor common ailment simultaneously such as insomnia, hair fall, eye problems etc. Ghee FADS A general misconception amongst masses is the exorbitant rating of pure ghee. Let us look at this more carefully.

pure_cow_ghee_calculation

Pure Ghee Simple Calculation

1 lt of milk of Gir which is fed on organic grass and is properly immunized costs Rs 45/lt.

It takes 27-28 lts of milk to prepare 1 ltr Ghee.

If we add packaging costs, manual labour and the tax 5% to it than one can easily estimate the actual rating of this ghee. The ghee available in the market which costs around 400/lt is actually not pure in the first place and secondly the milk used in its preparation is a mixture of buffalo, goat and other HF Breeds or any other animals. Thirdly the animals are not fed on organic feed and are give hormone to increase milk production.

Purpose and Uses of GHEE 

Ghee for Healthy Baby

Ghee for Healthy Baby

Ghee for Yagya

Ghee for Yagya

Ghee For Spiritual Healing

Ghee For Spiritual Healing

Ghee for Ayurvedic Medicines

Ghee for Ayurvedic Medicines

Now decide yourself what is more important health or the money?

Tagged with :